Haber

1990’lı Yıllarda MLS’deki Tuhaf Penaltı Atışlarının Heyecanını Yeniden Yaşamak İster misiniz?

1996-1999 yılları arasında ABD ve Kanada futbol liglerinin en üst seviyesi olan MLS’de (Major League Soccer) penaltı atışları farklı bir biçimde kullanıldı. Bugün kullanılan penaltılar kaleye 11 metre mesafeden tek atış olarak alınıyor ve gol atma olasılığı %79 olarak hesaplanıyor. Sizce penaltı atışları değiştirilmeli mi? Kurallara bakalım.

Penaltı vuruşları kaleye 11 metre uzaklıktaki bir noktadan tek atış olarak yapılır. Ceza sahası dışındaki yay, oyuncuların 9,15 metre uzakta kalmasını sağlar.

1996 ve 1999 yılları arasında MLS’deki penaltı atışları biraz farklıydı. Penaltı için topu kontrol eden oyuncular, yarı sahanın ortasından topu sürerek kaleciyle düelloya girişti.

Bunun nedeni ise Amerika’da bir maçın berabere bitme ihtimalinin seyirciye tuhaf gelmesi. Bir kazananın olması gerekiyordu ve maçın sonunda penaltı atışlarının yapılmasına karar verildi.

Bu eski tarz penaltı atışlarında kalecinin ceza alanı içinde faul yapması durumunda hepimizin bildiği klasik penaltı vuruşu kullanılıyordu.

90’ların ortalarında MLS’de penaltı atışları böyleydi? Penaltı atışlarının değişmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Futbolseverler bu konuyu aşağıda tartıştı.

Bu penaltı atışlarında hem oyuncunun hem de kalecinin erdemleri daha belirgin değil mi?

Gelen yorumlar şöyle:

?

?

?

?

?

Ne düşünüyorsun? Böyle olsaydı penaltı atışları daha heyecanlı olur muydu?

habercardak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu