Haber

Amonas Dağları üzerine kurulu tarihi kent Belen’in evlerinde herhangi bir hasar yok.

Amonas Dağları üzerine kurulu tarihi kent Belen’deki konutlarda herhangi bir hasar yok.

Depremlerden etkilenmeyen dağlık kent göçün ilk durağı oldu

HATAY – Hatay’ın tarihi kenti Belen’de asırlık yapılara herhangi bir zarar verilmediği dikkatlerden kaçmadı. Kentte meydana gelen depremin ardından kayalık zeminde vatandaşlar emlak aramaya başladı.

Kahramanmaraş merkezli depremler Hatay’ın birçok ilçesinde yıkıma neden oldu. Arazisinin yüzde 85’i dağlık olan Belen ilçesinde 3 mahallenin bulunduğu en eski yerleşim yerindeki yapılar depremden sağ kurtuldu. Yüzyılı deviren yapıların büyük sarsıntılardan sonra zarar görmemiş olması dikkatlerden kaçmadı. İlçede 3 mahallede herhangi bir hasarın meydana gelmemesi kayalık zemin meclisinin varlığına bağlanıyor. İlçede yaşanan sarsıntının ardından Amanos Dağları’na çıkan meclis, göçlerin ilk durağı oldu. Şehri dindar bulan vatandaşlar Belen’e yerleşmeye başladı.

Depremlerin ardından İskenderun’daki evinden ayrılarak Belen’deki yazlık evine taşındığını belirten Salih Kenanoğlu, “Belen ilçesi sallantıda olduğu için çok fazla hissetmedik. Hatay’ın en korunaklı yeri burası sanırım. Bölge.Biz büyük depremden sonra buraya geldik.Burada bir kasvetimiz yok.Depremleri çok fazla hissetmiyoruz.Buradaki evlerin hiçbirinde hasar yok.Vatandaşlar kiralık ev ve arsa için buraya geliyorlar. Bölge kıymetini bildi. Buradaki evlerin çoğu 60-70 yıllık, bir çizik bile yok. Güvenle uyuyoruz.” dedi.

tefennihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu