Teknoloji

NASA’dan çılgın proje: Mars’taki uçak su arayacak

Mars’ta insan yerleşimi fikri artık kurgu değil; Uzay ajansları ve özel sektör bu büyük hedefe ulaşmak için çalışmalarını hızlandırıyor.

Mars kolonizasyon planları, gelecekte insanlığın kızıl gezegene kalıcı olarak ayak basmasını sağlayacak teknolojilere ve stratejilere doğru ilerliyor.

NASA’nın Artemis programı ve SpaceX’in Starship roketi gibi projeler, Mars’a insan gönderme hedefini destekleyecek değerli adımlar atmayı amaçlıyor.

NASA uçakla yüzeyde su arayacak

NASA, Mars atmosferinde uçacak ve kızıl gezegende su izleri arayacak dev bir uzay aracı geliştirmek istiyor.

Güneş enerjisiyle çalışan “Mars Havadan ve Yerden Akıllı Kaşif” veya Maggie, Mars atmosferinde uçacak ve NASA’nın öncü “Ingenuity” Mars helikopterine benzer şekilde dikey kalkış ve iniş kabiliyetiyle gezegende su arayacak.

NASA, Mars uçağının tam şarjlı bataryalarla 1.000 metre yükseklikte yaklaşık 180 kilometre uçabildiğini, Mars’ta bir yıl boyunca kat edeceği mesafenin ise 16 bin kilometrenin üzerinde olmasının beklendiğini söyledi.

Uzay ajansı, aracın ilk uçuşunu ne zaman yapacağına ilişkin herhangi bir ayrıntı açıklamadı.

Mars atmosferinde uçacak uçakların geliştirilmesindeki ana zorluklardan biri, hava basıncının Dünya’dakinden çok daha düşük olmasıdır.

Şimdiye kadar diğer gezegenleri keşfetmek için gönderilen geziciler, NASA’nın Curiosity veya Çin’in Zhurong’u gibi çoğunlukla yere sabitlenmiş halde kalıyordu.

Ancak şu anda Mars’ta bulunan ve birçok kez havalanan “Ingenuity” helikopterinin başarısının ardından Mars’ta hava görevi yapmak daha cazip hale geldi.

haber-kadinhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu