Haber

Toyota 10 modelin sevkiyatını durdurdu

Dünyanın en çok satan şirketlerinden Toyota, bağlı kuruluşu Toyota Industries’in motor sertifikasyonu sırasında yapılan testlerde usulsüzlükler olduğunun ortaya çıktığını duyurdu. Toyota daha sonra 10 modelin sevkiyatını askıya aldığını duyurdu.

Firmadan yapılan açıklamaya göre üç dizel motor modelinin sertifikasyonu için uygun beygir gücü çıkış testinin yapılmadığı belirtildi.

Öte yandan Land Cruiser 300 arazi araçları, HiAce vanlar ve Hilux kamyonet gibi markanın önde gelen modellerinin de bu motorları kullandığı açıklandı. Toyota Industries ise farklı bir açıklamada, çalışanlarının daha iyi veriler elde etmek için yakıt enjeksiyon ölçümlerini değiştirdiğini söyledi.

Toyota Motor, etkilenen motor ve araçların motor performans standartlarını karşıladığını belirtirken, forklift ve diğer inşaat ekipmanlarına yönelik motorların sertifikasyon süreciyle ilgili başka usulsüzlüklerin de bulunduğunu söyledi.

Japonya’da popüler küçük araçlar üreten Toyota yan kuruluşu Daihatsu’nun onlarca yıldır araç güvenliği testlerini gerektiği gibi yürütmediği ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu